Naujienos

YPATINGAS SAVAITGALIS MUZIEJUJE ŠEDUVOJE: KARALIŠKA ISTORIJA IR TARPUKARIO MIESTO ĮDOMYBĖS

2022 10 03   

Spalio 7 ir 8 dienomis Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Šeduvos kraštotyros skyriuje, įsikūrusiame pastate, vadinamame „Senąja vaistine“, lankytojai sužinos karališkosios Šeduvos istoriją bei pasiners į įdomybių kupiną tarpukario miesto gyvenimą.

Spalio 7 dieną 17 valandą 20 minučių paskaitą „Karališkojo Šeduvos dvaro / seniūnijos / grafystės laikytojai XVI–XVIII a.: nuo rezidavimo iki suteiktų privilegijų“, skirtą turtingai Šeduvos miesto ir dvaro istorijai, skaitys prof. dr. Raimonda Ragauskienė.

R. Ragauskienė – humanitarinių mokslų daktarė, Lietuvos istorijos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja. Pagrindinės istorikės mokslinių interesų kryptys – Lietuvos Metrikos tyrimas ir leidyba; socialinė XVI–XVIII a. LDK istorija; lokalinė LDK istorija. R. Ragauskienė yra devynių monografijų autorė ir bendraautorė, jos darbai įvertinti premijomis ir stipendijomis. Šiuo metu mokslininkė rengia spaudai Lietuvos Metriką (knyga Nr. 253, 1559–1562 m.), atlieka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kanclerio Mikalojaus Radvilos Juodojo (1515–1565) klientelės tyrimą.

Muziejuje Šeduvoje lankytojai galės ne tik išklausyti paskaitą, bet ir pamatyti permainingą miesto gyvenimą parodoje „Šeduvos miestas ir miestiečiai“. Šeduvos istoriją nuo XVII a. II pusės iki XX a. II pusės atspindi senieji žemėlapiai, dokumentai, nuotraukos.

Spalio 8 dieną, šeštadienį, Šeduvos istorijos skyriuje atgis tarpukario miesto dvasia: lankytojai kviečiami sudalyvauti edukacinėse programose „Grožio paslaptys pagal Kiprą Petrauską“ (13 valandą) ir „Laisvalaikis tarpukario Kaune“ (15 valandą). Edukacines programas, skirtas tarpukario miestų kasdienybės istorijai,  parengė Kauno miesto muziejus.

„Dėl to, kad Tavo veido oda pametė pirmykštę spalvą – neverta ašaroti. Nevilkindama įsigyk tualetinį Beraro „Kipro Petrausko“ muilą ir vėl turėsi švelnią sveiką odą“, – skelbė tarpukario reklama. Edukacijos dalyviai pasigamins šio muilo repliką su dėžute, sužinos tarpukario moterų grožio paslaptis, susipažins su Kipro Petrausko asmenybe, išgirs, kokiomis aplinkybėmis atsirado ir išpopuliarėjo Kipro Petrausko vardinis muilas, kokia buvo tarpukario reklama bei to meto grožio idealas.

Edukacijos „Laisvalaikis tarpukario Kaune“ dalyviai nusikels į XX a. pirmos pusės Kauną ir sužinos, kaip kūrėsi teatras, kino teatrai, sportas Kaune, kokios buvo mados ir grožio tendencijos, kaip atrodė to meto poilsio vietos – paplūdimiai, kavinės, restoranai. Po edukacijos dalyviai jau žinos, kur ir kaip mėgo ilsėtis to meto kauniečiai, kokie buvo reikalavimai išvaizdai, elgesiui įvairiose vietose ar šeimoje, grožiui ir net tarpusavio santykiams, kokia spauda buvo leidžiama ir kokią rekomenduota skaityti. Koks buvo tarpukario gyvenimas Šeduvoje, lankytojams padės įsivaizduoti ir suprasti parodos „Šeduvos miestas ir miestiečiai“ nuotraukos, jose liko įamžintos ir miesto šventės, ir kasdienybė.

Dalyvių skaičius edukacijose ribotas, būtina išankstinė registracija telefonu 8 422 56110.

Renginių ciklas Šeduvos kraštotyros skyriuje (Panevėžio g. 24) tęsis dar du savaitgalius.

Spalio 15 dieną atvirųjų fotografijų dirbtuvių edukacinė programa „Cliche verre“ lankytojams pristatys mišrią grafikos ir fotografijos technologiją, plačiai naudotą XIX amžiaus menininkų. Spalio 22 dieną farmacijos istorikas Tauras Antanas Mekas pasakos Lietuvos senųjų vaistinių istoriją.

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.