KLEBONIŠKIŲ KAIMO BUITIES MUZIEJAUS KLOJIME TEATRAS „ARBATVAKARIAI“ DOVANOS „AITVARŲ LAUKTUVES“

2022 07 19

Liepos 23 dieną 16 valandą Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Kleboniškių kaimo buities skyriaus klojime teatras „Arbatvakariai“ vaidins spektaklį „Aitvarų lauktuvės“.

Spektaklio idėjos autorė ir režisierė – Eglė Tulevičiūtė, vaidina Virginija Kuklytė ir Kristijonas Siparis, grimo dailininkė – Dalia Jovaišienė.

Spektaklis „Aitvarų lauktuvės“ – nuotaikingas pasakojimas apie žmones „su istorija“. Kai posakis „kuo senesnis – tuo geresnis“ taikomas ne sūriui ir ne vynui, o personai. Apie tuos, kurie nebijo, kad kūno galiojimo laikas nenumaldomai eina į pabaigą arba jau seniai yra pasibaigęs. Jie žino, jog su metais širdis tik didėja, kad galėtų savy sutalpinti svaiginantį jaunystės ilgesį ir niekada nepradingstantį gyvenimo šėlsmą…

Spektaklis sukurtas remiantis Vasario 16-osios Akto signataro Jono Vileišio dukters Ritos A. Vileišytės-Bagdonienės autobiografine knyga „Tolimi vaizdai“. Rita A. Vileišytė-Bagdonienė (g. 1920) visą gyvenimą išliko karšta Lietuvos patriotė, jos namai JAV yra lietuvybės židinys emigracijoje. Net ir sulaukusi garbingo amžiaus, ji kiek galėdama dažniau atvyksta į Lietuvą, savo tikrąją Tėvynę, kurią tėvai ją mokė „labiau už viską mylėti“.

Spektaklyje veikiantys herojai yra išgalvoti, bet turi daugybę mums pažįstamų prototipų. Kūrybiniame procese, ieškant charakterių, buvo perskaityta ne viena grožinė ir dokumentinė knyga, bet labiausiai kuriamo spektaklio filosofiją atspindėjo Hendrik Groen „Kol dar gyvas. Naujas slaptas Hendriko Gruno (85 metų) dienoraštis“. Todėl spektaklyje netikėtai galite aptikti ir šios knygos pėdsakų.

Arbatvakariai – XX amžiaus pradžioje lietuvių rengti slapti ar pusiau slapti susibūrimai, kurių metu buvo dainuojamos lietuviškos dainos, šokami tautiniai šokiai, vyko susipažinimai ir suartėjimai. Dabar teatras „Arbatvakariai“ dovanoja gyvąją dokumentiką ir atgimstančią tautos istoriją.

Prieš spektaklį žiūrovai kviečiami žaisti senuosius žaidimus, o po vaidinimo – dalyvauti edukacinėje programoje „Kaip buvo pramogaujama“ – mokytis Radviliškio krašto bei šiaurės Aukštaitijos regiono šokių, etnografinių žaidimų su folkloro ansambliu „Aidija“. Muziejininkai visus vaišins pagal XX amžiaus pirmosios pusės receptą iškeptu skanėstu.

„Šeštadienių popietės klojimo teatre“ ciklo repertuarą sudaro penkiems etnografiniams regionams (Aukštaitijai, Dzūkijai, Mažajai Lietuvai, Suvalkijai bei Žemaitijai) atstovaujančių teatrų vaidinimai. Rugpjūčio 6 dieną Kleboniškių kaimo klojime nuotaikingą detektyvą „Kur dingo Elizabet?“ vaidins aukštaičiai – Rokiškio liaudies teatras.

Renginių ciklą „Šeštadienių popietės klojimo teatre“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.