Naujienos

KLEBONIŠKIŲ KAIMO BUITIES MUZIEJAUS GRYČIOJE VEIKĖ ŠVENTINĖS DIRBTUVĖS

2022 01 05

Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Kleboniškių kaimo skyriuje baigėsi keturis savaitgalius vykęs edukacinių dirbtuvių ciklas, skirtas didžiosioms metų šventėms.
Edukacinių dirbtuvių dalyviai kepė meduolius, kūrė žaislus kalėdinei eglutei, o pastaruosius šeštadienius autentiška Kleboniškių kaimo gryčia virto advento vainikų ir kūčiukų kepimo dirbtuvėmis, pripildytomis kūrybinių idėjų ir šventinės nuotaikos.

Lapkričio 20 d. Kleboniškių kaimo gryčia pakvipo kūčiukais – edukacines dirbtuves „Šv. Kūčių belaukiant“ vedė muziejaus darbuotojos Genovaitė Prascevičienė ir Marytė Selenienė.

Prieš Kūčias žmonės stengdavosi pabaigti svarbesnius darbus, o Kūčių diena buvo pilna burtų ir magiškų veiksmų. Kiekvienas šeimos narys Kūčių dieną prisidėdavo prie šventės rengimo.

Senovėje būta devynių patiekalų, vėliau imta ruošti dvylikos patiekalų vakarienę (skaičius simbolizavo 12 apaštalų arba 12 mėnesių). Patiekalus gamindavo iš įvairių javų, žirnių, pupų, žuvų, grybų, riešutų, medaus.

Kūčiukai kepami tik Kūčioms. Pasak profesoriaus Liberto Klimkos, kūčiukai (tarmėse vadinami prėskučiais, parpeliukais, barškučiais, prėskieniais, šližikais) senovėje buvo apeiginė duonelė vėlėms. Vėlės neturi kūno, tad duonelė – mažytė. Protėvių daug, todėl ir dubenyje turi būti daug kūčiukų.

Kleboniškių kaimo gryčioje suminkyta kvietinių miltų tešla, paskaninta aguonomis ir supjaustyta mažyčiais gabalėliais, buvo pašauta į krosnį – netrukus ant stalo atkeliavo skarda su jau iškeptais kūčiukais.

Kleboniškių kaime švenčių laukimą lapkričio mėnesį sujungė keturios edukacinės dirbtuvės: „Tradicinių meduolių gamyba ir puošimas, senojo kepėjo amato demonstravimas“, „Kalėdinės eglės žaislų gamyba“, „Advento vaikino pynimas“ ir „Šv. Kalėdų belaukiant“.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Radviliškio rajono savivaldybė.

Nuotraukos – Augustės Labenskytės