BURBIŠKIO DVARE TEATRAS „LABAS“ RODYS INTRIGUOJANTĮ SPEKTAKLĮ „LAZDYNŲ PELĖDA“

2023 07 19
Liepos 23 dieną 13 valandą Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvaro istorijos muziejuje teatras „Labas“ pakvies į „Dvarų kultūros atspindžių“ popietę – vaidins spektaklį „Lazdynų Pelėda“. Spektaklio režisierės ir aktorės – Vitalija Mockevičiūtė ir Neringa Varnelytė. Spektaklį lydės gyva muzika – fleita akompanuos Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro muzikantė Žibutė Valkaitytė.
Spektaklis „Lazdynų Pelėda“ – dviejų žinomų aktorių N. Varnelytės ir V. Mockevičiūtės iniciatyva užgimęs projektas, kalbantis apie lietuvių literatūros klasiką jaunimui aktualia kalba.
Lazdynų Pelėda (rašytojos Sofija Ivanauskaitė-Pšibiliauskienė (1867–1926) ir Marija Ivanauskaitė-Lastauskienė (1872–1957)) – talentingos kūrėjos, savo laikmečio feministės, rašiusios apie bajorišką dvaro kultūrą, to meto aktualias temas ir moterų vaidmenį. Spektaklis žiūrovams pristatys XIX–XX a. pr. dvarų istoriją ir kultūrą, atskleis dvarininkių seserų biografijas, literatūrinį palikimą.
„Iš negausių išlikusių seserų biografijos detalių norėjome atkurti jų sudėtingo, moteriškai liūdno (abiejų seserų šeimos iširo), bet literatūrine kūryba ir veiklos prasme intriguojančio gyvenimo vaizdą. Įdomu panagrinėti faktus ir pamėginti pažvelgti giliau ir išsamiau, kokią vietą seserų kūrybiniame ir asmeniniame gyvenime užėmė lietuvių kultūros šviesulys Povilas Višinskis, turėjęs nemenkos įtakos Žemaitės ir Šatrijos Raganos asmenybėms bei kūrybai“, – apie spektaklį sako kūrėjos.
Aktorių V. Mockevičiūtės ir N. Varnelytės kūrybinis duetas (teatras „Labas“) nuolat stengiasi naujoviškai ir patraukliai Lietuvos teatro publikai pateikti mūsų tautos etnografinį paveldą.
V. Mockevičiūtė − Lietuvos nacionalinio teatro aktorė, 2016 m. už vaidmenis nominuota „Auksiniam scenos kryžiui“, sukūrusi daug vaidmenų Lietuvos nacionaliniame dramos teatre ir kituose teatruose. N. Varnelytė − Jaunimo teatro aktorė, 2012 m. nominuota „Auksiniam scenos kryžiui“, 2015 m. Lietuvos kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė“ nominantė. Abi aktorės žiūrovams gerai pažįstamos ir iš televizijoje kuriamų vaidmenų.
Spektaklis „Lazdynų Pelėda“ Burbiškio dvare – projekto „Dvarų kultūros atspindžiai“ dalis. Dvare-muziejuje jau daugiau nei tris dešimtmečius ekspozicijomis, parodomis, mokslinėmis konferencijomis bei kitomis veiklomis atspindimas ir aktualizuojamas XIX–XX a. I pusės dvarų architektūrinis ir kraštovaizdžio palikimas, puoselėjamos dvarų kultūros tradicijos. Burbiškio dvare ne tik dabar, bet ir prieš daugiau nei šimtą metų vykdavo teatro vakarai, spektakliuose dalyvaudavo, vaidindavo dvaro šeimininkai ir tarnautojai. Spektaklis „Lazdynų Pelėda“ pratęs ilgametę teatro dvare tradiciją.
Projektą „Dvarų kultūros atspindžiai“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.