Metraštis

Kleboniškių muziejuje vasara palydėta kartu su amatininkais ir edukatoriais

2023 09 01   

2023 m. rugpjūčio 27 dieną Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Kleboniškių kaimo buities muziejus paskutinįkart šiemet sukvietė amatininkus ir edukatorius. Vasara palydėta smagiai besidarbuojant, Senųjų amatų ir edukacijų dienos lankytojams perduodant tradicijas, patirtį.

Paskutinis vasaros sekmadienis apdovanojo geru oru, gera nuotaika ir gausybe lankytojų – neveltui Senųjų amatų ir edukacijų dienų šūkis yra „Senasis Kleboniškių kaimas atgyja!“

Sertifikuoti amatininkai, tautodailininkai, edukatoriai bei jų dirbtuvėlės įsikūrė atgijusio kaimo kiemuose ir senosiose gryčiose, menančiose, kaip darbavosi mūsų protėviai. Amatų mokė patyrę meistrai – puodžius, pynėjos, medžio drožėjas, audėja, siuvėja. Dirbtuvėlėse lietos žvakės, iš skiaučių rištos lėlės, iš siūlų – virvelės. Svėrimo dirbtuvėlėse buvo galima ne tik pamatyti senąsias svarstykles, bet ir patiems pasverti.

Nepailsdamas sukosi verpimo ratelis: praėjusių metų linai baigiami suverpti ir jau netrukus laukia linarovis, į jį lankytojai bus pakviesti rugsėjį. Kleboniškių kaime auginami dviejų rūšių linai – mėlynžiedžiai „Kastyčiai“ ir baltažiedžiai „Snaigiai“. Dabar linų laukas vėjo paliestas tyliai suskamba, brandindamas sėmenis – linas ne tik rengia, bet ir maitina.

Spalvingais žiedais kaimo peizažą nudažė rudeniniai žiedai – skaisčiai geltonuoja rudbekijos, serenčiai, įvairiausiais žiedais sužydėjo jurginų kolekcija, jų skaičiuojama apie šešiasdešimt veislių. Darbuotis ar tiesiog vaikštinėti po kaimą – vienas malonumas.

Pirmoji Senųjų amatų ir edukacijos diena Kleboniškių kaime šiemet vyko birželio 17 dieną, iš viso šią vasarą renginys organizuotas penkis kartus. Edukacines programas pristatė, amatus demonstravo tiek Radviliškio krašto, tiek kitų regionų etninės kultūros puoselėtojai – amatininkai, tautodailininkai, istorinių amatų rekonstruktoriai.

Šiemet kaime viešėjo archeologas, varkalys dr. Gvidas Slah, restauratorius, archeologas, batsiuvio amato demonstruotojas dr. Arūnas Puškorius, audėja Aurelija Norvaišienė, puodžius Romas Galiauskas, staliai ir dievdirbiai Eugenijus Rimdžius bei Jonas Dzvėga, kalvis Juozas Tarailė, žaislus gaminanti, virveles vejanti tautodailininkė Regina Martyšienė, stiklo juvelyrė Daiva Jusiūtė-Tarailienė, bitininkė Daiva Pridotkienė, vilnos vėlėja Alė Degsnienė, pynėjos Ramutė Prikockienė ir Birutė Šinkūnienė, siuvėja Valentina Bačėnienė ir kiti nuoširdžiai savo darbui atsidavę amatininkai ir tautodailininkai.