Metraštis

Kleboniškių muziejuje amatininkai ir edukatoriai darbavosi kartu su lankytojais

2023 08 02   

2023 m. liepos 29 dieną Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Kleboniškių kaimo buities muziejus vėl atgijo – senųjų darbų ėmėsi amatininkai ir edukatoriai, tradicinio renginio „Senųjų amatų ir edukacijų diena“ dalyviai.

Šį kartą vasariškos brandos sulaukusiame, piliarožių žiedais nudažytame senajame kaime darbavosi ir su lankytojais bendravo net dešimt patyrusių amatininkų ir edukatorių, noriai perteikusių įgytas žinias ir tradicijas. Retai besutinkamas varkalys kalė vario dirbinius, vėlėja rodė, kaip velti vilną, iš molio puodus žiedė puodžius, medžio dirbinius skaptavo drožėjas, o audėja pamokė, kaip apmesti audeklą.

Įdomios bei naudingos veiklos netrūko ir dirbtuvėlėse: renginio dalyviai, padedami patyrusių meistrų, iš skiaučių rišo simpatiškas lėlytes, pynė senovines odines apyrankes ir matavosi rekonstruotus batus, susikaupę liejo žvakes, primenančias vaško varveklius, mokėsi apdirbti linus, verpė verpimo rateliu arba tiesiog pievoje žaidė senuosius žaidimus.

Su amatininkais ir edukatoriais darbavęsi Kleboniškių muziejaus lankytojai namo parsivežė ne tik naujų ar atgijusių žinių, bet ir pasigamintų dirbinių – mielą prisiminimą apie viešnagę senajame kaime.

Vasarai persiritus į antrąją pusę, artėja ir Senųjų amatų ir edukacijų dienų sezono pabaiga. Mokytis amatų lankytojai turės galimybę dar du vasaros savaitgalius: renginiai vyks rugpjūčio 19 bei 27 dienomis.

O senasis Kleboniškių kaimas, kurio sodybose atkurta ūkininkų buitis nukelia į XIX a. pabaigą – XX a. pradžią, lankytojų laukia kasdien, išskyrus pirmadienį.

Muziejaus ekspozicijos paruoštos taip profesionaliai ir su meile, jog atrodo, kad gyventojai tik trumpam išėję ir netrukus grįš. Kaimas ypatingas ir tuo, kad yra gyvas – tebėra gyvenamų sodybų. Kaimo gyvenimą pagyvina ir patys lankytojai, tampantys muziejaus po atviru dangumi dalimi.

Renginys „Senųjų amatų ir edukacijų diena“ yra projekto „Kasdieniniai ir šventiniai darbai bei amatai Kleboniškių kaimo buities muziejuje“ dalis. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.