Metraštis

Kleboniškių muziejaus tradicines Užgavėnes papildė ukrainiečiai

2024 02 15   

Daugyvenės kultūros istorijos muziejus-draustinio Kleboniškių kaimo buities muziejuje šėlo linksmos, sočios, tradicijas tęsiančios Užgavėnės.

Žiemai prisnūdęs kaimas akimirksniu buvo prižadintas triukšmingų, spalvingų, šmaikščių, energingų persirengėlių. Po kaimą vaikštinėjo šio ir ano pasaulio būtybės, originaliausių, įmantriausių, įdomiausių kaukių savininkai, dideli ir maži, raiti ir pėsti. Kur pasisuksi, klegėjo Užgavėnių personažai, pasirengę krėsti pokštus, vyti blogybes ir žiemą. Kartu dūko velniai ir vienuoliai, giltinės ir ilgakasės gražuolės, elgetos ir turtuoliai, trypė raganos, jaunavedžiai, daktarai, gyvūnai, šypsojosi retadantės burnos, kyšojo ilgos nosys. Įspūdingiausia kaukė buvo apdovanota organizatorių. Tikima: kas po Užgavėnių kauke liks neatpažintas, tais metais bus laimingas.

Visus svečius ir persirengėlius prie vartų iškilmingai sutiko jungtinės Šeduvos kultūros ir amatų centro muzikantų pajėgos, o netrukus nuo didžiosios scenos nuskambėjo oracija – paskelbta šventės pradžia. Šventę vedė iškalbingos Šeduvos kultūros ir amatų centro darbuotojos Izolina Staniulienė ir Livita Tvarevičienė.

  Stogus ir kojas kilnojo smagi muzika, sukosi poros ir rateliai. Šventėje davė garo, kad net vasarį prakaitas žliaugė,  folkloro grupė „Ratilai“ iš Vilniaus (vadovas Darius Mockevičius), Aukštaičių kultūros draugijos folkloro ansamblis „Raskila“ (vadovė Lina Vilienė), aukščiausio mėgėjų meno apdovanojimo „Aukso paukštė“ laureatai Radviliškio kultūros centro folkloro ansamblis „Aidija“ (vadovas Donatas Stakvilevičius), Šeduvos kultūros ir amatų centro folkloro ansamblis „Melnyčia“, kapela „Užuovėja“ (vadovė Evelina Stalgienė).

Lietuvių Užgavėnių tradicijas papildė svečiai iš Ukrainos. Į Kleboniškių kaimą iš Šiaulių atvyko net du pilnutėliai autobusai ukrainiečių. Folkloro ansamblis „Lastivočki“, senjorių vokalinis ansamblis „Malva“, dramos būrelis „Art-studija“ ir kolektyvų vadovė Olena Lastivka parengė linksmą ukrainietiškų Užgavėnių, kurios vadinasi Maslena, pristatymą. Energingi svečiai ne tik šoko, dainavo, vaidino, bet ir šventės dalyvius vaišino ukrainietiškais gardumynais.

Kad netrūktų linksmybių ir gėrybių, į šventę netuščiomis atkeliavo Šeduvos neįgaliųjų draugijos, Šeduvos lopšelio-darželio, Alksniupių kultūros namų, Skėmių seniūnijos, Pociūnų kaimo, Kleboniškių kaimo buities muziejaus bendruomenės, asociacija „Šeduviai“.