Kleboniškių kaimo buities muziejuje teatras „Labas“ vaidino „interakcyvų“ spektaklį

2023 08 09

2023 m. rugpjūčio 5 dieną Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Kleboniškių kaimo buities muziejaus klojime teatras „Labas“ vaidino nuotaikingą spektaklį visai šeimai „Rybokėlis“ pagal to paties pavadinimo lietuvių liaudies pasaką.

Dzūkišką spektaklį sukūrė talentingosios aktorės Vitalija Mockevičiūtė ir Neringa Varnelytė bei auksabalsiai muzikantai iš folkloro grupės „Ratilai” Darius Mockevičius ir Paulius Kovalenko, visą širdį ir sielą atiduodantys žiūrovams.

Teatras „Labas“ etnografinį paveldą pateikia patraukliai ir naujoviškai – kaskart žiūrovas gali būti tikras, kad sulauks kūrybiško netikėtumo, viliojančios intrigos, senolių perduoto lobyno, tikro malonumo akims ir ausims. Taip ir šįkart – spektaklis „Rybokėlis“ buvo žaismingas, dinamiškas, įtraukiantis ar, kaip aktorės dzūkiškai sako, „interakcyvus“, pagardintas gyvosios gamtos pamėgdžiojimais ir kitokiais smagiais vaikų pakibinimais.

Vaikai kartu su aktorėmis ir muzikantais kūrė „Rybokėlio“ istoriją – pamėgdžiojo paukštelius, žaidė senovinius vaikiškus žaidimus, mokėsi piemenų raliavimų, dainų, šokių. Į veiksmą įsitraukė ir suaugusieji, uždainuodami ir mėgdžiodami kartu su spektaklio kūrėjais. Juokas, plojimai kone kilnojo senojo klojimo stogą, o ragana iš pasakos nebuvo nei baisi, nei pikta.

Po spektaklio, tęsiant klojimo teatrų tradiciją, žiūrovai nesiskirstė ir toliau kartu leido laiką – su Radviliškio kultūros centro folkloro ansambliu „Aidija“ mokėsi šokių ir žaidimų, azartiškai įsitraukė ir į muziejininkų parengtus žaidimus – „žvejojo“ medines žuveles, vaikščiojo kojūkais, važinėjo karučiais, suposi ant medinių arkliukų, matavosi milžiniškas klumpes.

Dar viena svarbi šeštadienio popietės tradicija – kulinarinio paveldo degustacija. Šį kartą muziejininkai pagamino „Razinkų pyragą“ pagal XX amžiaus pradžios receptą, o specialiai vaikams pagal šį receptą iškepė keksiukų. Prie pyrago ir keksiukų su razinomis itin derėjo Kleboniškių kaimo arbata.

Spektaklis „Rybokėlis“ pratęsė populiarųjį Kleboniškių kaimo buities muziejaus ciklą „Šeštadienių popietės klojimo teatre“. Netrukus į klojimą vėl rinksis teatro mylėtojai – jau šį šeštadienį, rugpjūčio 12 dieną 16 valandą, Anykščių kultūros centro teatras vaidins muzikinę komediją „Šalaputris“ (rež. Jonas Buziliauskas).

Rugpjūčio 19 dieną Telšių Žemaitės dramos teatras rodys spektaklį „Vėina kėima pablūdėma“ (režisierius Donatas Žilinskas). Teatro sezoną klojime rugsėjo 2 dieną užbaigs Vilniaus miesto teatras „Atviras ratas“ su biografinių improvizacijų spektakliu „Lietaus žemė“ (režisierius Aidas Giniotis).

Projektą „Šeštadienių popietės klojimo teatre“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.