Metraštis

Ciklas „Senieji miestų amatai“ Šeduvos bažnyčioje baigėsi pažintimi su vargondirbyste

2023 10 25   

2023 m. spalio 21 dieną Šeduvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčioje vargonų istorikas, vargonininkas, vargonų restauratorius technologas doc. dr. Girėnas Povilionis skaitė edukacinę paskaitą apie vargondirbystę, o Šeduvos bažnyčios vargonais grojo Nacionalinės vargonininkų asociacijos pirmininkas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Fortepijono ir vargonų katedros docentas dr. Balys Vaitkus.

Renginys „Vargondirbystė“ buvo paskutinis šiemet Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio organizuoto ciklo „Senieji miestų amatai“ susitikimas.

Paskaitoje „Vargondirbystės amatas Lietuvoje. Šeduvos bažnyčios vargonai ir jų meistrai” G. Povilionis kalbėjo apie Lietuvos vargonų istoriją, vargondirbius ir jų gamintus vargonus, supažindino su Radviliškio kraštui būdingomis tradicijomis, Šeduvos bažnyčios vargonų istorija ir vargonus kūrusiais meistrais. Renginio dalyviai galėjo iš arti pamatyti Šeduvos bažnyčios vargonus, klausydamiesi išsamių G. Povilionio paaiškinimų ir atsakymų į klausimus.

Šeduvos bažnyčios vargonai datuojami remiantis 1792 metų bažnyčios inventoriaus informacija apie naujus vargonus. Po beveik šimtmečio, 1890 metais, už seno prospekto meistras Friedrichas Weissenbornas sumontavo naujus vargonus. Autentiškas instrumentas iki mūsų dienų neišliko – išliko tik prospektiniai registro Principal 8’ vamzdžiai.

Kaip skamba Šeduvos bažnyčios vargonai, pademonstravo dr. B. Vaitkus, koncertuojantis ir kaip solistas, ir su Lietuvos bei užsienio kameriniais, simfoniniais orkestrais, chorais. Bažnyčios skliautais sklido Vakarų Europos kompozitorių kūriniai.

„Vargondirbystė“ buvo vienintelis keturių susitikimų ciklo „Senieji miestų amatai“ renginys, vykęs Šeduvos bažnyčioje.

Kiti renginiai organizuoti Šeduvos kraštotyros muziejuje. Edukacinį ciklą rugsėjo 23 dieną pradėjo stiklo juvelyrė Daiva Jusiūtė-Tarailienė, paskaitoje ir dirbtuvėlėse supažindinusi su stiklo juvelyrika. Antrajame susitikime Atvirosios fotografijos dirbtuvės pristatė fotografijos techniką ir vedė praktines dirbtuves „Senieji atvirukai“. Trečiajame susitikime paskaitą apie odininkystę skaitė ir dirbtuves vedė archeologinės avalynės rekonstruktorius dr. Arūnas Puškorius.

Pažintinė veikla rudenį dar tęsis – lapkričio 25 dieną 14 valandą Šeduvos kraštotyros muziejuje vyks ekskursija papildytoje parodoje „Šeduvos miestas ir miestiečiai“.

Ciklą „Senieji miestų amatai“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.