Metraštis

Burbiškio dvaro Tulpių žydėjimo šventėje – gausybė lankytojų, žiedų ir pramogų

2024 05 17   

2024 m. gegužės 11 d. Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvare 23-ią kartą vyko daugybės lankytojų sulaukusi Tulpių žydėjimo šventė.

Į šventę atvyko Radviliškio rajono savivaldybės užsienio bendradarbiavimo partneriai iš Ukrainos, Lenkijos ir Sakartvelo, Europos Parlamento, Lietuvos Respublikos Seimo nariai, Lietuvos savivaldybių asociacijos, Šiaulių miesto, Kelmės rajono savivaldybių atstovai, Radviliškio rajono savivaldybės vadovai, tarybos nariai, buvusių dvaro šeimininkų Baženskių šeimos nariai ir kiti svečiai.

Į sceną renginio vedėjo Rolando Mackevičiaus pakviesti Radviliškio rajono savivaldybės meras Kazimieras Račkauskis, eurokomisaras Virginijus Sinkevičius, Europos Parlamento narė Vilija Blinkevičiūtė, Seimo pirmininko pavaduotojas Jonas Jarutis, Seimo nariai Antanas Čepononis ir Lukas Savickas, Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio direktorė dr. Laura Prascevičiūtė, Lenkijos Gniezno ir Mozovijos Grodzisko miestų, Sakartvelo Kašūrio miesto, Ukrainos Umanės miesto delegacijų vadovai bei Burbiškio dvaro paskutiniųjų savininkų palikuonys Andžėjus Baženskis ir Natalija Baženska-Gžeščiak buvo apdovanoti festivalio simboliais – suvenyrinėmis tulpėmis.

Sveikinimo žodį taręs Radviliškio rajono savivaldybės meras K. Račkauskis linkėjo gražios šventės ir džiaugėsi, kad tiek garbių svečių ir lankytojų šeštadienį skyrė aplankyti nuostabų dvarą, parką.

Radviliškio rajono savivaldybės užsienio bendradarbiavimo partnerių vardu kalbėjusi Ukrainos Umanės miesto merė Iryna Pletnova dėkojo ir reiškė pagarbą visiems Radviliškio rajono gyventojams: „Tikime, kad labai greitai Umanė susitiks su savo Europos partneriais švęsti Ukrainos pergalės prieš okupantus. Nuo 2013 metų tarp mūsų miestų yra pasirašyta bendradarbiavimo sutartis. Radviliškis – nenuginčijamas Umanės draugas. Umanės gyventojai nuolat jaučia Radviliškio pagalbą. Jūsų palaikymas yra neįkainojamas, jūsų dėka tapome stabilesni ir pasitikintys savimi. Dėkoju kolegai Kazimierui Račkauskiui už bendradarbiavimą ir draugiškos partnerystės, kurią mūsų miestai palaiko daugiau nei 10 metų, stiprinimą. Ramybės ir klestėjimo visai bendruomenei! Kartu mes laimėsime! Šlovė Ukrainai!“

Šventės pradžią paskelbė Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio direktorė L. Prascevičiūtė. Po oficialaus atidarymo prasidėjo populiarių atlikėjų koncertas: festivalio dalyvius išjudino Egidijus Sipavičius su Kauno bigbendu, Monika Liu su grupe, „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“, Saulius Prūsaitis su grupe.

„Jaučiuosi kaip kitame pasaulyje!“, „Kaip čia gražu“, – komentavo gėlyne fotografavęsi lankytojai. Įsiamžinti buvo galima ir prie didelių plakatų, kuriose tulpės nufotografuotos sniege ir jau nutirpus sniegui.

Permainingas pavasaris gėlynams iškrėtė ne vieną pokštą. Pirmosios tulpės pražydo balandžio 8 dieną, o jau balandžio 23-iosios rytą gėlės nubudo storo sniego patale. Gegužės pradžios karštis vėl skubino žydėjimą. Geriausiai šventei žiedus išsaugojo gausi vėlyvųjų tulpių kolekcija.

Burbiškio dvaro tulpių kolekcija kasmet pildoma naujausiomis, ką tik išvestomis veislėmis, dažniausiai iš Nyderlandų ir Vokietijos, tad lankytojai nuolat atranda naujovių.

Pasak muziejaus gėlininkės Anastasijos Rutos Abukauskaitės, formuojant kolekciją, stengiamasi lygiuotis į Vakarų Europos tendencijas, madas. Šį pavasarį augalų pasaulyje madinga išlieka balta ir tamsiai violetinė spalvos, prisideda rožinė.

Dvaro gėlyne, kieme smagias melodijas grojo rylininkas, o verandoje skambėjo muzika iš muzikinių dėžučių ir gramofonų. Ši ekspozicija atkeliavo iš Panevėžio rajone, Piniavoje, veikiančio Klemento Sakalausko muzikinių aparatų muziejaus.

Verandoje pristatyta apie 50 eksponatų: nuo 1860 metų iki vėlyviausių gramofonų, paskutinis eksponatas – jau elektrinis. Beveik visi jie – veikiantys. Visas įdomybes lankytojams pasakojo K. Sakalausko krikštasūnis Deimantas Čepė.

Dvaro parke su šventės dalyviais bendravo elegantiški džentelmenai – senovinių automobilių kolekcininkai, „Retromobile“ klubo nariai. Į Burbiškio dvarą kolekcininkai atkeliavo su automobiliais, pagamintais 1914–1922 metais. Mindaugas Skauminas didžiavosi 1919 metais pagamintu amerikietišku dodžu, kuris rieda taip pat puikiai, kaip ir prieš 105 metus išvažiavęs iš gamyklos.

Atvirųjų fotografijos dirbtuvių fotografui Gintui Kavoliūnui darbo netrūko – ant elegantiško suolelio nuolat prisėsdavo norintys įsiamžinti. Senojoje fotoatlejė nusifotografavę lankytojai po kiek laiko savo nuotraukas rasdavo pakabintas ant virvučių. Fotografas smalsuoliams išsamiai pasakojo, kaip veikia senoji technika, kaip ryškinamos nuotraukos.

Dvaro parke darbavosi ir trys šaržų piešėjai: Akvilė Raščiūtė, Donatas Bilius ir Laura Baltijutė. L. Baltijutė popiet jau buvo nupiešusi apie šimtą šaržų. Dailininkė sakė, kad patyrusiai rankai nupiešti šaržą užtrunka apie aštuonias minutes.

Įvairiose dvaro erdvėse buvo galima sutikti įspūdingus baltai apsirengusius ir nusigrimavusius personažus – Klaipėdos pilies teatro spektaklio „Versalio sodai“ veikėjus. Kur buvę, kur nebuvę, prakaukšėdavo aukštieji kojūkininkai. Prie Adomo Mickevičiaus paminklo renesanso šokius šoko puošnūs istorinio šokio studijos „Baltoji Pavana“ šokėjai. Elegantiškai tarp didikų sukosi ir pati Barbora Radvilaitė. Senojo šokio trupė „Festa Cortese“ dvaro sode atgaivino XVIII amžiaus pabaigos miestietišką atmosferą, šoko škotiškus ir angliškus kontradansus.

Festivalyje netrūko ir kitų pramogų: senovinių ir šiuolaikinių žaidimų, veikė tautinio paveldo gaminių mugė, lauko užkandinės.

Tulpių žydėjimo šventė tęsėsi ir sekmadienį – Burbiškio dvare vykusiame koncerte „Pavasario paukščių balsai“ koncertavo „Baltasis Kiras“, „Baltos Varnos“ ir Darius Žvirblis, lankytojai galėjo apžiūrėti muzikinių dėžučių ir gramofonų, kitas parodas ir, žinoma, gėrėtis pavasario žiedais.

Nužydėjus tulpėms, Burbiškio dvare pražys kiti gėlynai – muziejus renka įvairių daugiamečių gėlių kolekcijas, tad lankytojai žydėjimu gali džiaugtis iki vėlyvo rudens.