Metraštis

Burbiškio dvare atvertos spintos sužavėjo laikui nepavaldžiu mados pasauliu

2023 08 10   

2023 m. rugpjūčio 6 dieną Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvaro istorijos muziejuje vyko antroji ciklo „Dvarų pramogos“ edukacijų diena „Atvėrus dvaro spintas“. Už įsivaizduojamų spintų durų atsivėrė nepaprastas dvaro mados pasaulis – nuo juvelyrikos iki odininkystės.

Paskaitą apie senuosius dvarų ir dvariškių atvaizdus „Dvarų kultūros istorija senuosiuose vaizduose“ skaitė doc. dr. Juozapas Blažiūnas.

Žaviosios „Filigrania“ įkūrėjos Lina Krasnovaitė-Siparienė ir Rūta Krasnovaitė atrodė tarsi nužengusios iš muziejaus paveikslų. Išskirtinių papuošalų kūrėjos parengė paskaitą ir dirbtuvėles „Ką rastume XIX amžiaus damos papuošalų skrynelėje“. Kūrėjos renginio dalyviams atvėrė ne tik papuošalų skryneles, bet ir žinių skrynias: pasakojo XIX a. juvelyrikos istoriją, įdomybes, kalbėjo apie puošimosi ir juvelyrikos tradicijas, papuošalų tipus, naudotas medžiagas, į anuos laikus nukėlė skaitydamos memuarus ir rodydamos dvarininkių bei dvarininkaičių atvaizdais, jų puošmenas. Klausytojai pamatė ir išgirdo įvairiausių įdomybių, o didžiausio susidomėjimo sulaukė juvelyrika iš... plaukų.

Po paskaitos „Filigrania“ dirbtuvėlėse buvo galima pasidirbinti XIX a. tradicijų įkvėptą papuošalą, padabintą gyvomis gėlėmis. Kas kūrė pakabuką, segę, o kas – šukutes į plaukus.

Gėlių ir mados temą pratęsė muziejuje eksponuojama paroda iš mados istoriko Aleksandro Vasiljevo kolekcijos, kurios pagrindinis ir vienijantis akcentas – gėlės. Parodoje galima pamatyti ir istorinių batų, ir papuošalų.

Amatininko rūbais pasipuošęs dr. Arūnas Puškorius paskaitoje „Pažinsi žmogų pagal batus“ žaismingai pasakojo batų istoriją: nuo odos išdirbimo iki keisčiausių madų. Dėl būdingų formų batai vadinti ir „velnio nagais“ (ilga smailia nosimi), ir „karvės snukiu“ (buku galu), o aukštas pakulnes mėgo ne tik moterys, bet ir vyrai. Radiniai rodo, kad madų vėjai atpūsdavo ir į Lietuvą: Kernavėje rasti XIII a. pab.–XIV a. pr. aulinukai seka Bizantijos diktuotą madą, o 1530 metais karūnavimo metu Lenkijos karaliumi Žygimantas Augustas avėjo „karviasnukius“. A. Puškorius ne tik vaizdžiai, išsamiai, nuotaikingai pristatė senąjį batsiuvio amatą, bet ir parodė avalynės rekonstrukcijas bei išmokė senosios odos pynimo technologijos: lankytojai, talkinant edukatoriui, nusipynė apyrankių.

Ciklo „Dvarų pramogos“ edukacijų dienos baigiasi – paskutinis susitikimas „Senieji dvariškių atvaizdai“ vyks rugpjūčio 20 dieną. Pirmoji edukacijų diena buvo skirta  kulinarijai – liepos 30 dieną vyko renginys „Dvarininkų virtuvės paslaptys“.

Projektą „Dvarų pramogos“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.