Metraštis

Burbiškio dvare atidaryta paroda skirta istorinei vasaros madai

2022 06 06

Birželio 4 d. Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvaro istorijos skyriuje pristatyta paroda „Dvaro pramogos. Vasara dvare“ iš mados istoriko, kolekcininko Aleksandro Vasiljevo fondo kolekcijos.

Po mados pasaulį lydėjo pats kolekcijos savininkas, mados žinovas ir talentingas pasakotojas A. Vasiljevas. Mados istoriko A. Vasiljevo paskaita renginio dalyvius įtraukė tarsi detektyvas, pralinksmino kaip humoreska ir suteikė žinių tarsi enciklopedija – kelionė per mados šimtmetį neprailgo. Parodos atidaryme kūrinius dovanojo Radviliškio muzikos mokyklos mokinės Augustė Motekaitytė ir Patricija Butvilaitė (mokytoja Diana Sabulienė). Renginyje dalyvavo ir Aleksandro Vasiljevo fondo direktorė Alma Puodžiukaitienė bei parodos kuratorė-ekspozicionierė Raisa Markova.

Pernai A. Vasiljevas Burbiškio dvare pasakojo apie XVI–XIX amžiaus medžioklės madas, aukštuomenės įpročius, medžioklės ypatumus ir jos svarbą – dvare eksponuota A. Vasiljevo fondo kolekcijos paroda „Dvaro pramogos. Medžioklė“. Šiemet Burbiškio dvaro salėse pristatomi XIX amžiaus pradžios–XX amžiaus I pusės rūbai, aksesuarai ir meno kūriniai, juos sieja vasaros dvare tema. Parodoje eksponuojama 30 moterų, vyrų, vaikų kostiumų, 100 aksesuarų ir 5 portretai, natūraliai įsiliejantys į dvaro erdves. Mados vėjai pasiekdavo ir provincijos dvarus, neabejingi madai buvo ir Burbiškio dvaro savininkai Baženskiai, tai liudija išlikusios nuotraukos. XIX amžiaus viduryje kilmingos moterys Lietuvoje dėvėjo sukneles su krinolinais ir korsetais. 1870–1880 metais krinolinus pakeitė plonos, lengvai skalbiamos suknelės su tiurniūrais. Vyrai pirmenybę teikė vasariniams lininiams kostiumams, bet viešumoje nepasirodydavo be švarko ir liemenės. Moderno arba secesijos stilius į madą atnešė gėlių motyvus ir labai moterišką siluetą. Po karo žymiai sumažėjo vyrų, todėl moterys tarsi konkuruodamos dėl jų dėmesio rengėsi vis drąsiau ir seksualiau. Kaip tik tada gimė naujas mados stilius art deco.

Tai – tik keletas faktų apie intriguojantį, besikeičiantį mados pasaulį. Dar daugiau mados įdomybių lankytojai gali sužinoti apsilankę parodoje „Dvaro pramogos. Vasara dvare“. Įvairaus amžiaus grupėms paruoštos ir pažintinės dvarų mados edukacijos. Paroda veiks keturis mėnesius – iki spalio 2 dienos.

Paroda „Dvaro pramogos. Vasara dvare“ – projekto „Burbiškio vasaros susitikimai“ dalis. Projektas liepos 31 dieną tęsis spektakliu „Šimtmečio moterys“, o rugpjūčio 20 dieną dvare koncertuos atlikėja Jurga Šeduikytė. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.