Metraštis

Atgijusiame Kleboniškių kaime – senųjų amatų žavesys ir nekasdieniai susitikimai

2022 07 10   

Liepos 9 dieną Kleboniškių kaimo buities skyriuje darbavosi amatininkai ir edukatoriai, paskaitą skaitė etnologas profesorius Libertas Klimka, atidarytos dvi tautodailininkių parodos.

Autentiško kaimo aplinkoje senųjų amatų, kasdienių darbų mokė net keturiolika tautodailininkų, sertifikuotų amatininkų, edukatorių: kalvis, puodžius, medžio drožėjas, sodų rišėjas, pintinių pynėja, audėja, siuvėja, šaukštų drožėjas, juostų pynėja, veikė lėlių iš skiaučių gaminimo, virvelių vijimo, karpinių iš popieriaus kūrimo, žolynų pažinimo, linų apdirbimo ir kitų darbų dirbtuvėlės.

Lankytojams pristatytos dvi tautodailininkių parodos: Laimutės Širvydienės grafikos darbų ir Odetos Tumėnaitės-Bražėnienės popieriaus karpinių, medžio ir lino raižinių. 

Tapytojos, grafikės L. Širvydienės parodoje eksponuojami primityvaus meno stiliaus grafikos darbai. „Piešiu visur, kur tik randu kelias minutes laisvo laiko: kelionėse, ekskursijose, koncertuose… Tai – mano greitieji piešiniai, kuriuose užfiksuota momentinė nuotaika ir įspūdis. Labai nudžiungu, kai žmonės save atpažįsta. Kasmet surengiu ne vieną parodą įvairiose galerijose, muziejuose bei netradicinėse erdvėse, supažindindama vis platesnę auditoriją su savo kūryba. Tikiuosi, kad ši paroda įneš šviežio oro gūsį į lankytojų mintis ir juos sušildys“, – sako menininkė. L. Širvytienės darbų yra įsigijęs Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Lietuvos nacionalinis muziejus, Rokiškio krašto muziejus. 

O. Tumėnaitės-Bražėnienės parodoje pristatomi karpiniai, lino ir medžio raižiniai. Autorei artimi augaliniai ornamentai, Lietuvos kaimo gamta, buitis bei šventųjų atvaizdai. O. Tumėnaitė-Bražėnienė kuria karpinius, lino raižinius, medžio raižinius ir skutinėja margučius. Surengė per 100 personalinių parodų, jos apkeliavo galerijas Europos šalyse, Japonijoje, JAV. Apdovanota prizais ir laureato diplomais. Tautodailininkės karpinių yra įsigiję ne tik Lietuvos, bet ir užsienio muziejai. Tautodailininkės karpiniais ir grafika iliustruota per dešimt knygų. 2009 metais registruotas šalies rekordas – didžiausias karpytas O. Tumėnaitės-Bražėnienės paveikslas „Mano Lietuva“, skirtas Lietuvos 1000-mečiui. 

Abiejų tautodailininkių parodos Kleboniškių kaimo buities skyriuje veiks iki rugsėjo 30 dienos.

Dar vienas Senųjų amatų ir edukacijos dienos renginys – etnologo profesoriaus Liberto Klimkos paskaita „Gyvybės ratas aukštaitiškoje etnokultūroje“. Profesorius priminė, kokius lobius turime – papročių, tradicijų, dvasinius.

Vasara įsibėgėja – kiti susitikimai su amatininkais ir edukatoriais Kleboniškių kaime vyks liepos 17, rugpjūčio 6 ir 21 bei rugsėjo 3 dienomis.